sobota, 26 kwietnia 2014

Nie ma lepszego zajęcia w deszczowe dni jak robienie zdjęć .Uwierzcie efekty są zaskakujące :) Poświęciłam dzisiaj dość sporo czasu i udało mi się zrobić kilka zdjęć, a więc opłaciło się.Starałam się, aby w centralnej części zdjęcia znalazła się poręcz, a co najważniejsze krople deszczu.Jest więc to wyostrzone,
a reszta tworzy tło.Jestem zadowolona z tych zdjęć. Z resztą sami oceńcie ;)


czwartek, 24 kwietnia 2014

No to czas na pierwsze zdjęcie.Nie jest ono takie doskonałe jakbym chciała ale jest dobre :) Według tradycyjnych zasad w fotografii robiąc zdjęcia światło powinniśmy mieć za plecami, czy to jest słuszne? Tak, ale są też inne pozycje, takie na przykład jak bok czy przód.Mając pomysł musimy się zastanowić, jak chcemy, aby światło padało na obiekt centralny.Jeden z  moich ostatnich artykułów dotyczył lamp błyskowych.W tym przypadku potwierdza się fakt, iż znajdują one małe zastosowanie, ponieważ na tym zdjęciu główną rolę odgrywa światło dzienne, które pada na drzewko. Zdjęcie to jest także zasługą efektu makro.Efekt ten sprawił, że wyodrębniły się dwie warstwy; jedna centralna, a druga stanowiąca tło. Warstwa centralna jest wyraźnie wyostrzona, a druga warstwa się rozmyła i tym samym stworzyła piękne tło.(Kolejne wpisy postaram się poświęcić efektowi makro) Mam nadzieję że wam się spodoba :)


wtorek, 22 kwietnia 2014

Dzisiaj powiemy sobie o błędach które się najbardziej powtarzają u początkujących.Warto się starać dopasować do tego bo później jest to bardzo przydatne :)
Po pierwsze:Lampa błyskowa-wydaje nam się że nie dałoby się bez niej robić zdjęć, a tymczasem większość profesjonalnych zdjęć jest zrobiona bez użycia lampy błyskowej.Warto o tym pamiętać.Można użyć jej przy specjalnych efektach, w innym przypadku nie warto bo nadaje ona płaskie światło, które może przyczynić się do zniszczenia zdjęcia.
Kompozycja-tu ważną rolę odgrywa "złoty podział" mówi o tym żeby horyzont nie przechodził idealnie przez środek zdjęcia tylko np.1/3. Trójpodział oznacza 4 mocne punkty-są to miejsca przecięcia dwóch liń poziomych i pionowych.W tych oto mocnych punktach umieszczamy szczególnie istotne elementy.
W liniach poziomych umieszczamy linię krajobrazu czy linię brzegową.Lecz pamiętaj że nie można tego nadużywać.
Tło i jego rozmycie- tło tzw.bokeh budzi wśród ludzi zachwyt,można zrobić takie tło przy użyciu lustrzanki o dużej matrycy. Tutaj najważniejszą zasada jest to że trzeba skupić się na całym kadrze nie wystarczy tylko na tym co jest najostrzejsze i centralnie na zdj. Ważną rolę odgrywa to co jest za tym przedmiotem bo to własnie to nadaje klimat całemu zdjęciu.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Chciałabym zacząć od rodzaju fotografii, która nie jest znana tak jak choćby fotografia cyfrowa. Będzie to fotografia solarna (otworkowa). Jest to bardzo ciekawy rodzaj. Polega ona tylko i wyłącznie na świetle dziennym i na promieniach słonecznych.Do zrobienia takiej fotografii potrzebujemy pudełeczka z otworem, o średnicy nawet mniejszej od ludzkiego włosa.W środku tego pudełeczka znajduje się światłoczuły papier.
Jeżeli powiesimy to pudełeczko i zostawimy w tym miejscu na nieokreślony czas może być 1 miesiąc, 3,5 (moje pudełeczko wisi już ok 6 miesięcy) to pod wpływem promienii słonecznych będzie tworzył się obraz, który będzie oddawał rzeczywisty.Musimy jednak pamiętać że obraz,który zrobimy wyjdzie w negatywie i naszym zadaniem będzie przedstawić go w pozytywie. Bardzo polecam zrobienie czegoś takiego :) Postaram się dodac zdj. które mi wyszło w najbliższym czasie; :)
Witajcie :) Fotografia jak najbardziej zalicza się do moich zainteresowań :) Postaram się dodawać ważne wskazówki i rady :) oraz moje zdj ,które udało mi się zrobić :)